Leaders and Groups

For Members and Directors, the most recent date of appointment is in brackets.  The term of Office for Directors is four years.  For membership of each setting’s Local Governing Board, please go to the setting’s website.

Members’ Board:

  • Rob Knight (04/07/2019)
  • Ray Palin (04/02/2016)
  • Guy Weir (04/02/2016)

Directors’ (Trust) Board:

Directors (Trustees):

  • Chris Austin (05/12/2019)
  • Christine Bartley (01/09/2018)
  • Angela Bradshaw (11/10/2018)
  • Carol Dudson (04/02/2020) – Vice Chair
  • Mary Hughes (04/07/2019)
  • Gill Jenkins (01/09/2018)
  • Jon Lovatt* (04/02/2020)
  • Roger Machin (01/09/2018)
  • Guy Weir (14/12/2017) – Chair

Associate Members:

  • Sara Bailey*
  • Jodie Cope*
  • Nichola Gibson*
  • Steve Martin*
  • Paula Pattison*
  • Clare Pearson*
  • Elaine Preston*

*Non Voting

Education Committee:

  • Guy Weir (Chair)
  • All Directors
  • Central Team

Resources Committee:

  • Guy Weir (Chair)
  • All Directors
  • Central Team

Executive Board

  • CEO – Jon Lovatt
  • Central Team
  • Heads’ Group
  • Deputy Heads’ Group (By Invitation)

Central Team

  • Jon Lovatt – CEO and Accounting Officer; Data Protection Officer; Designated Safeguarding Lead (Trust)
  • Nichola Gibson – Executive Education Representative and Deputy CEO
  • Julie Ash/ Sarah Preston – Trust Education Partners
  • Carol Stead – Compliance and Finance Manager (Chief Finance Officer)

MAT Student Council (RUGS):

The Really Useful Generation Students’ Group (RUGS) – “Inspiring Development Strategies for High Quality Learning Across the MAT”:

  • Ash Green –
  • Ellison – Amelia Arif (Year 6) and Cassius Kelly (Year 6)
  • Gladstone –
  • Goldenhill – Sienna Kinsey (Year 6) and Sebastian Mannering (Year 6)
  • Summerbank – Remaz Mohammed (Year 6) and Rumisa Jameel (Year 6)

GDPR Steering Group and Management Committee:

  • Jon Lovatt (Data Protection Officer)
  • Carol Stead (Compliance and Finance Manager – CFO)
  • Heads’ Group
  • ABMs’ Group
  • IT Technicians (By Invitation)

Pupil Premium/ Recovery Steering Group (Strategy 1):

  • Guy Weir (Chair)
  • Nichola Gibson (Facilitator)
  • Sara Bailey
  • Jodie Cope
  • Mary Hughes
  • Jon Lovatt
  • Steve Martin
  • Clare Pearson
  • Elaine Preston

Inclusion and Wellbeing Steering Group (Strategy 2):

  • Guy Weir (Chair)
  • Elaine Preston (Facilitator)
  • Michael Artemis
  • Sara Bailey
  • Jodie Cope
  • Jill Dawson
  • Nichola Gibson
  • Sarah Howson
  • Gillian Jenkins
  • Jon Lovatt
  • Clare Pearson
  • Stephen Standford

Developing a Professional Community (DPC) Steering Group (Strategy 3):

  • Guy Weir (Chair)
  • Steve Martin (Facilitator)
  • Claire Annese
  • Sara Bailey
  • Jodie Cope
  • Jon Lovatt
  • Lorna Pateman
  • Berni Pearce (Blackfriars TSA)
  • Clare Pearson

Curriculum Entitlement Steering Group (Strategy 4): 

  • Guy Weir (Chair)
  • Steve Martin (Facilitator)
  • Sara Bailey
  • Jodie Cope
  • Mary Hughes
  • Jon Lovatt
  • Jenny Johnson
  • Lorna Pateman
  • Clare Pearson
  • Elaine Preston
  • Alice Worthington

The Worcester Process:

  • Worcester University – School of Education
  • Central Team
  • Heads’ Group
  • Deputy Heads’ Group

Working Parties (Facilitator – Reports to _______ Steering Group):

  • Art Leaders (Sarah Howson – Curriculum)
  • CPD Leaders (Stephen Martin – DPC)
  • Early Career Leaders (Lorna Pateman – DPC)
  • English Leaders (Alice Worthington – Curriculum)
  • EYFS Leaders (Sara Bailey – Curriculum)
  • Family Support Leaders (Jill Dawson – Inclusion)
  • History Leaders (Clare Pearson – Curriculum)
  • P4C Leaders (Nichola Gibson – PP/ Recovery)
  • PE Leaders (Lorna Pateman – Curriculum)
  • Pupil Premium/ Recovery Leaders (Nichola Gibson – PP/ Recovery)
  • Maths Leaders (Jodie Cope – Curriculum)
  • RE Leaders (Jenny Johnson – Curriculum)
  • RUGS (Jodie Cope – Executive)
  • SENDCOs (Stephen Stanford – Inclusion)
  • Wellbeing Leaders (Elaine Preston – Inclusion)

LGB Chairs’ / Vice Chairs’ Group:

  • Ash Green – Chris Austin / Clare Warburton
  • Ellison – Roger Machin / Angela James
  • Gladstone – Chris Bartley / Phil Woodall / Michael Artemis
  • Goldenhill – Angela Bradshaw / Kate Douglas and Ifzal Hussain
  • Oaklands – Paula Pattison
  • Summerbank – Jill Jenkins / Sarah Oldcorn and Shabana Mahmud
  • Trust – Guy Weir / Carol Dudson

Heads’ Group:

  • Ash Green – Jodie Cope
  • Ellison – Nichola Gibson
  • Gladstone – Elaine Preston
  • Goldenhill – Steve Martin
  • Oaklands – Sara Bailey
  • Summerbank – Clare Pearson

Deputy Heads’ Group:

  • Ash Green – Alice Worthington
  • Ellison – Lorna Pateman
  • Gladstone – Claire Annese
  • Goldenhill – Sarah Howson
  • Oaklands – Nadine Key
  • Summerbank – Jenny Johnson

Academy Business Managers’ Group:

  • Ash Green – Michelle Sambrook
  • Ellison – Sallie Powell
  • Gladstone – Linda O’Donnell
  • Goldenhill – Lisa Barnett
  • Oaklands – Debbie Davies
  • Summerbank – Sally Henderson
  • Centre – Carol Stead

Associate Member Settings:

  • Oaklands Nursery School

Education Improvement Partners:

  • Julie Ash (TEP)
  • Debi Bailey
  • Chris Davies
  • Bruce McAlpine
  • Sarah Preston (TEP)
  • Paul Sheehan
  • Christine Tarpey

Other Partners:

  • Blackfriars Teaching School Alliance
  • Keele and North Staffordshire Teacher Education (KNSTE)
  • Keele University
  • PBM Training and Consultancy
  • SAPERE
  • School Direct
  • Southstar
  • University of Worcester – School of Education

Support Services:

  • Architects – Wood, Yorath and Goldstraw
  • Auditors – Hardings Accountants
  • HR and Legal – SAS Daniels / Ellis Whittam
  • Payroll – Stoke on Trent City Council